Zamek został wybudowany w XIII w. w północno-zachodniej części miasta lokacyjnego i od tego czasu, aż do 1945 r. znajdowała się w nim siedziba władz zarządzających kopalnią soli w Wieliczce i Bochni oraz magazynem soli.
Zespół zamkowy jest znakomitym przykładem architektury średniowiecznej z czasów nowożytnych, związanej z rozwojem górnictwa solnego w Europie.
W latach 1976–1996 zamek odrestaurowano na potrzeby muzeum.
Godną uwagi jest sala reprezentacyjna zwana „Izbą Grodzką” zachowana całkowicie w stylu gotyckim o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze, z kolekcją obrazów podarowaną przez dr Stanisława Sęka.
Warto zobaczyć także ekspozycję archeologiczną, wystawę o historii miasta z ciekawą makietą oraz bogatą kolekcję solniczek.
Na dziedzińcu znajduje się najstarszy szyb z XIII wieku oraz baszta i mury obronne z XIV wieku – jedyne fragmenty zachowane ze średniowiecznych fortyfikacji miasta.
Na dziedzińcu zamkowym zrekonstruowane zostały mury pierwszego „zakładu zbiorowego żywienia” w Polsce, w którym administracja żupna, górnicy oraz przyjeżdżający po sól kupcy otrzymywali bezpłatnie posiłki.
W czerwcu 2013 r. Zamek Żupny został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Odwiedziliśmy w sierpniu 2015r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz