wtorek, 11 sierpnia 2015

                   OŚWIĘCIM








Najstarsze, udokumentowane korzenie historii wzgórza zamkowego sięgają XI w. Wówczas to, istniała osada rolnicza złożona z kilku chat. Na przełomie XI i XII wieku znaczna część osady uległa spaleniu. Po tym pożarze został ulokowany na wzgórzu gród.






W 1241 roku gród oświęcimski został zniszczony przez Tatarów. Książę opolsko - raciborski, Mieszko II Otyły, odbudował zamek oraz częściowo otoczył wzgórze zamkowe murem obronnym.







  Zamek oświęcimski największą świetność przeżywał za panowania księcia Kazimierza: „...Otoczony był Sołą  na kształt fosy, nad którą książęcy młyn wodny ciągle był w ruchu...”
  Ze względu na brak źródeł, nie wiadomo jak dokładnie wyglądał zamek książęcy. Przypuszczalnie był dość okazałym budynkiem, gdyż gościł w swych murach wielu znamienitych gości.








 Na początku XVII wieku zamek znów spłonął. W czasie odbudowy poszerzono budynek  przesuwając ścianę wschodnią o około dwa metry.







 W 1655r. w czasie „potopu” szwedzkiego zamek  został zdobyty i spalony przez Szwedów. Od tego czasu stopniowo popadał w ruinę i mimo uchwały sejmowej nakazującej pilne prace remontowe nigdy już nie odzyskał dawnej świetności.







 W latach 1805 i 1813 miały miejsce dwie katastrofalne w skutkach powodzie. Soła przesunęła swoje koryto pod samo wzgórze zamkowe, którego spora część – razem z budynkami i murami obronnymi – runęła do wody. Jak podaje ówczesny kronikarz – Jan Nepomucen Gątkowski - rzeka Soła rozcięła wzgórze zamkowe na pół . 








W tym czasie w zrujnowanym zamku i wieży urządzono skład soli. Kilka lat później władze austriackie przeznaczyły zamek do rozbiórki – jednak na licytacji wykupił go Kajetan Russocki. 
 W zamku urządził kancelarię dominialną i urząd pocztowy.







 W 1904 roku kolejnym właścicielem wzgórza został Karol Kaszny, który przeprowadził remont budynków. Zamek został wówczas podwyższony o jedną kondygnację, a na ścianie wschodniej umieszczono kamienną tarczę ze stylizowanym orłem piastowskim. W dolnej partii zamku urządził winiarnię  i piwiarnię, a na piętrze pokoje hotelowe dla przyjezdnych gości.







 W 1910r. Kaszny wydzierżawił budynek nowo powstałemu Starostwu Oświęcimskiemu.
 W 1926r. zamek został wykupiony przez Wydział Powiatowy w Białej Krakowskiej. 








W latach 1929 – 1931 przeprowadzono kapitalny remont zamku. Między wieżą a budynkiem zamkowym, w miejscu parterowej zabudowy, wzniesiono dwupiętrowy budynek z ryzalitem zwieńczonym attyką. Na jej szczycie umieszczono metalowego orła w koronie. Po tym remoncie w zamku utworzono siedzibę samorządowego powiatu oświęcimskiego.







 W czasie II wojny światowej swoją siedzibę miały w zamku niemieckie władze okupacyjne.


 Z dniem 01.01.2010r. zamek oświęcimski stał się siedzibą muzeum - Muzeum Zamek w Oświęcimiu.













Odwiedziliśmy w sierpniu 2015r.

Brak komentarzy: