CHUDÓW
Zamek w Chudowie zbudowano na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 30m x 28m.
W środku założenia znajdował się niewielki dziedziniec z centralnie usytuowaną studnią.
Czworoboczną wieżę o wymiarach 8,5m x 11m umiejscowiono w południowo-zachodniej części założenia.
Po obu jej stronach wzniesiono prostokątne budynki, pełniące funkcje mieszkalne. Zamkowy dziedziniec okalały drewniane krużganki.
Pierwotne wejście do zamku wiodło przez zwodzony most nad fosą, prowadzący na drugą kondygnację wieży.
Brak dokumentów związanych z budową zamku uniemożliwia dokładne określenie daty jego powstania. Z badań historycznych wynika, że renesansowy zamek mógł powstać najprawdopodobniej w latach 30-tych XVI wieku,co potwierdzają również przeprowadzone badania archeologiczno-architektoniczne.
Badania wykazały także, że zamek renesansowy powstał na miejscu wcześniejszego założenia, prawdopodobnie średniowiecznego, po którym zachował się fragment drewnianej palisady i ślady budynku.
Obiekt ten można łączyć z XV-wieczną siedzibą Chudowskich.
Za budowniczego renesansowego zamku uznaje się Jana Gierałtowskiego, który w 1532 roku kupił wieś Chudów. Po jego śmierci majątek odziedziczył syn-Wacław. Gierłatowscy byli w posiadaniu zamku do 1622 r.
W latach 1706-1767 właścicielami zamku była rodzina Foglarów. Zamek w tym czasie przeżywał swój kolejny rozkwit, przejawiający się między innymi rozbudową, której dokonał w roku 1717 Jan Mikołaj Foglar.
Zamek w Chudowie należał wówczas do najwspanialszych rezydencji na Śląsku, w której odbywały się liczne bale i przyjęcia. Po 1768 r. zamek dość często zmieniał właścicieli tracąc na znaczeniu.
11 stycznia 1875 roku zamek spłonął, po czym został częściowo rozebrany i przekształcony w modną wówczas romantyczną ruinę.
Odwiedziliśmy w sierpniu 2015r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz