piątek, 20 lipca 2018

Ćmielów

             ZAMEK W ĆMIELOWIE



Pozostałości zamku leżą w dolinie i rozlewisku rzeki Kamiennej. 






  
Pierwszy dokument pisany, w którym mowa o zamku pochodzi z 1388 roku.
Istnieje jednak hipoteza, że dokument ten dotyczy pobliskiego zamku w Podgrodziu. 








Pewnym jest dokument z 1509 roku, w którym wymieniony jest burgrabia oraz dokument o rok młodszy wymieniający zamek z nazwy. 





 Ruiny są najprawdopodobniej pozostałościami po zamku wzniesionym w latach 1519- 1531 przez Krzysztofa Szydłowieckiego herbu Odrowąż- kasztelana sandomierskiego (1509- 1515), krakowskiego (1526-1532), kanclerza koronnego (1515-1532).







W latach późniejszych zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, należał między innymi do: Tarnowskich, Ostrogskich, Wiśniowieckich, Sanguszków, Małachowskich.







 W roku 1657 zamek został oblężony przez Szwedów. W roku 1702 warownia została częściowo rozebrana. Około 1800 roku przedzamcze zostało przerobione na browar a w roku 1905 na łaźnię.





Ruiny są pozostałością po zamku wzniesionym w miejscu wcześniejszej warowni. 






Zamek na początku XVI wieku składał się z rezydencji wzniesionej na wyspie oraz przedzamcza usytuowanego od południa.






Założenie pałacowe składało się z dwóch równolegle położonych w stosunku do siebie, niewielkich, posadowionych na planie prostokąta budynków, tworzących coś na kształt dziedzińca.








Oba budynki połączone były ze sobą od północy kaplicą- jednonawową, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Zespół pałacowy otoczony był nawodnioną fosą oraz wałem ziemnym.








 Z zabudowań przedzamcza do naszych czasów zachowały się dolne partie wydłużonego budynku, z trzykondygnacyjną wieżą bramną umieszczoną na wschodzie. 








Od zachodu do budynku dostawiono pod kątem prostym krótkie skrzydło. Wieża posadowiona na planie prostokąta była znacznie wysunięta poza lico muru budynku. W przyziemiu umieszczono wjazd główny sklepiony kolebkowo, z ostrołukowymi przelotami obramionymi kamieniem.








 Po obu stronach bramy umieszczono strzelnice kluczowe. Ponad wylotem bramnym umieszczono tablicę fundacyjną z roku 1531 w renesansowym obramieniu. W XVII wieku zamek został wyposażony w nowy system fortyfikacji bastionowych. System na planie prostokąta z czterema bastionami ziemnymi na narożach.






Odwiedziliśmy w lipcu 2018r. 

Brak komentarzy: