Pierwsza rezydencja rodziny Firlejów powstała w Dąbrowicy prawdopodobnie w 1 ćwierci XV wieku.
Pobudowany wtedy zamek istniał do połowy XVI w., gdy ok. 1553 r. rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa ukończona ok. 1565 r.
Dokonali jej Piotr Firlej i jego syn Mikołaj.
Szesnastowieczny zamek po przebudowie był murowany, dwukondygnacyjny z basztą w narożniku południowo-zachodnim, pochodzącą z końca XVI wieku.
Następna rozbudowa, tym razem na rezydencję o charakterze pałacu, miała miejsce w latach 1610-1630. Pałac ten został wzniesiony na planie odwróconej litery "L".
Był murowany z cegły i kamienia, dwukondygnacyjny. Zachodnie skrzydło posiadało na narożach trzy wieloboczne wieże, natomiast elewację wschodnią stanowiła dwukondygnacyjna galeria arkadowa, zwieńczona attyką.
W roku 1694 pałac uległ spaleniu a na początku XVIII w. został splądrowany przez wojska szwedzkie i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.
Nigdy nie został odbudowany. W II ćwierci XIX wieku rozebrano jedną z wież, drugą w końcu tego stulecia. W latach 1956-1957 miała miejsce konserwacja zachowanej wieży południowo-wschodniej i rekonstrukcja jednej z arkad galerii.
Odwiedziliśmy w lipcu 2018r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz