Pierwotny, średniowieczny zamek należący do biskupstwa nitrzańskiego powstał w XIII wieku. W ciągu następnych stuleci zmieniał on kilkukrotnie właścicieli.
W 1563 roku zamek wraz z okolicznymi dobrami kupił Franciszek Turzo z którego inicjatywy w latach 1571 – 1574 na miejscu gotyckiej budowli wybudowano renesansowe, czworokątne założenie.
Jakiś czas później rezydencja w Bytczy obok zamku Orawskiego stała się jedną głównych siedzib rodu Thurzonów. Na początku XVII wieku cały kompleks został powiększony o nowy budynek. Był nim Pałac Ślubów w którym zorganizowane zostały śluby wszystkich córek Franciszka Jerzego Thurzo.
W 1624 roku posiadłość w Bytczy przejęta została przez członków magnackiego rodu Esterházych, a w 1686 nabyli ją Popperowie.
Na przełomie XVII i XVIII wieku na zamku przebywał jako strażnik więzienny słynny słowacki bohater narodowy, zbójnik Juraj Jánošík, który spotkał się tu z wtedy jeszcze więźniem Tomášem Uhorčíkiem. Dlatego prawdopodobnie w Bytczy rozpoczęła się zbójnicka historia Janosika.
Pierwszy, gotycki zamek miał najprawdopodobniej formę wieży mieszkalno – obronnej. Zamek renesansowy z XVI wieku składał się z czterech skrzydeł budynków z arkadowym dziedzińcem pośrodku i masywnymi, cylindrycznymi basztami w narożach.
Centralne wejście wiodło przez sześciopiętrową wieżę w północnym skrzydle. We wschodniej części zamku była tzw. wielka sala, przeznaczona do posiedzeń w czasie palatynatu Juraja Thurzo.
W północnym skrzydle obiektu był zamkowy skarbiec, który później rodzina Esterházy zmieniła na kaplicę.
Odwiedziliśmy w lipcu 2018r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz