sobota, 20 lipca 2013

Lidzbark Warmiński

   LIDZBARK  WARMIŃSKI









Jednym z najwspanialszych zabytków na Warmii jest zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Pomiędzy 1350 a 1795 r. służył on warmińskim biskupom jako rezydencja i został rozbudowany do największego, najważniejszego i architektonicznie najwspanialszego zamku w dominium.







 Jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów średniowiecznej budowli obronnej na całym obszarze historycznym Prus.








 Dom główny zachował swoją średniowieczną formę niemal całkowicie. Szczególnie wnętrza, ze swoimi sklepieniami i malowidłami ściennymi, oddają bardzo autentyczne wrażenie z czasu późnego XIV oraz XV w.







Pierwsze drewniane założenie obronne wzniesione zostało w 1241 r. przez zakon krzyżacki i wkrótce potem zostało przekazane biskupowi warmińskiemu. Biskup Jan z Miśni (1350-55) rozpoczął budowę istniejącego do dziś ceglanego gmachu, który został ukończony 1385/90 r. 








W okresie baroku w znacznym stopniu rozbudowano przedzamcze, a przed południową fasadą głównego zamku powstało nie zachowane do dziś skrzydło barokowe. Tu biskupi w XVII i XVIII w. mogli mieszkać na poziomie odpowiadającej ówczesnej kulturze. 








Po tym jak w 1795 r. Ignacy Krasicki - ostatni rezydujący w Lidzbarku biskup - opuścił zamek, był on później użytkowany jako sierociniec i szpital.







 Pod koniec XIX w. podjęto pierwsze kroki restauratorskie, które miały uchronić starą rezydencję przed upadkiem. Obecnie zamek dostępny jest jako muzeum i oferuje zwiedzającym cenny zbiór średniowiecznej rzeźby z terenu Warmii i Mazur.  








 Odwiedziliśmy w lipcu 2013r.

Brak komentarzy: