piątek, 3 maja 2013

Gościszów

                     GOŚCISZÓW






Średniowieczny zamek, który powstał w tym miejscu w drugiej  poł. XIV w., został przebudowany dla Melchiora von Warsdorf na renesansowy dwór na wodzie.




 Służył on rodowi aż do ok. 1630 r., a największy rozkwit zawdzięcza Casparowi von Warnsdorf, staroście księstwa świdnicko-jaworskiego. 








Nowi właściciele rodu - von Bibran-Modlau - podjęli modernizację założenia w epoce baroku. Pod koniec XIX w. dwór poddany został późnoklasycystycznej przebudowie na potrzeby Egona Gustava von Schönberg-Bibran-Modlau. 








Ostatnia neogotycka modernizacja budynku miała miejsce w końcu XIX w. W czasie II wojny światowej został on spalony i popadł w ruinę. 










Jest to owalne założenie obronne, w którym kamienne trójskrzydłowe zabudowania od trzech stron ograniczone są średniowiecznym murem zewnętrznym. 








Od strony wewnętrznej znajduje się prostokątny dziedziniec. W czasach swej świetności elewacje dziedzińca pokryte były dekoracją sgraffitową o motywach geometrycznych, figuralnych i floralnych, fasada posiadała unikalną dekorację rzeźbiarską oraz bogato płaskorzeźbiony portal z 1603 r. 






Obecnie zabytek jest w stanie całkowitej ruiny, niezabezpieczony uległ dewastacji oraz ucierpiał na skutek kradzieży (m.in. licznych kamiennych detali architektonicznych).





 Zamek nie jest ogrodzony i jest powszechnie dostępny. Całość otaczają pozostałości fosy z zachowanymi fragmentami trzech mostów. Od zachodu przylega park krajobrazowy. 






 Odwiedziliśmy w maju 2013r.


Brak komentarzy: