LEŚNICA
Najprawdopodobniej już w 1132 r. powstał w Leśnicy pierwszy zamek będący siedzibą książęcą. Zmarł tu 7 grudnia 1201 r. Bolesław Wysoki, książę śląski, protoplasta linii książąt wrocławskich panujących na tym terenie do 1335 r.
Dwór leśnicki był ówcześnie często odwiedzaną rezydencją książęcą. Przebywali tu, m.in. Henryk Brodaty z żoną Jadwigą oraz Henryk Pobożny. Po śmierci ostatniego przedstawiciela dynastii Piastów wrocławskich, Henryka VI, w 1335 r. dobra leśnickie przeszły do Korony Czeskiej.
Ich nowy właściciel, król Czech Jan Luksemburski, sprzedał w 1339 r. Leśnicę wraz z dworem. Od tej pory zaczęła się blisko 700. letnia historia licznych zmian właścicieli zamku w Leśnicy.
Zamek należał m.in do braci von Sitten, Petera Riegera, Ottona von der Neisse’a, Nikolausa Klettendorfa, Michaela Banke.
W latach 1494-1641 zamek stał się własnością rodu von Hörnig. Przedstawiciel tej rodziny, Heinrich von Hörnig w 1610 r. wybudował nowe, ufortyfikowane założenie.
Urządzoną z przepychem siedzibę rodu odwiedził w 1611 r. król czeski – Maciej II . Wojna trzydziestoletnia w latach 1618-1648, prowadzona również na ziemiach śląskich, doprowadziła w 1633 r. do zniszczenia niedawno ukończonej budowli.
Po wojnie, w 1651 r. Leśnicę kupił starosta śląski, Horatius von Forno, potem został sprzedany wrocławskiemu zakonowi Krzyżowców z czerwoną gwiazdą. Zamek leśnicki został wówczas przebudowany na okazałą barokową budowlę.
W tym czasie na placu przy trakcie prowadzącym do Środy Śląskiej został ustawiony również pomnik Jana Nepomucena i Matki Boskiej.
W 1742 r. zakon sprzedał pałac baronowi Ferdinandowi von Mudrach. W 1761 r. stał się własnością rodziny von Maltzan.
Ostatnim ordynatem i właścicielem zamku był baron, Ludolf von Weltheim-Lottum, którego herb można zobaczyć nad głównym wejściem.
http://www.zamek.wroclaw.pl/historia/
Odwiedziliśmy w kwietniu 2012r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz