W pobliżu miejsca gdzie niegdyś stał zameczek średniowieczny, ówcześni właściciele tej części wsi, postawili około roku 1573, duży murowany zamek z wewnętrznym dziedzińcem, zapewne w stylu renesansowym.
Nowy właściciel, H. F. Von Herberstein, dokonuje w latach 1653-1657 gruntownej przebudowy zamku na pałac barokowy.
W tym przedsięwzięciu uczestniczą włoscy architekci pod kierownictwem włoskiego przedsiębiorcy budowlanego Carla Lurago. Działali tu sztukatorzy: D.Rossi i A. Galli, rzeźbiarze: C. Serena, i B. Spinetti jak i inni artyści włoscy.
Nieco korzystniejszą funkcje pałacowi nadano w czasie znacznej przebudowy i remontu w roku 1753. Prace remontowe dokonywano jeszcze po wojnie w latach 1857-59, w latach 1961-63 oraz 1967-77. Były to już tylko prace zabezpieczające.
Przy pałacu poniżej skarpy, rozciąga się na znacznym obszarze (6,6 ha) park krajobrazowy. Niegdyś przy pałacu był taras, z którego schodami schodziło się do regularnie założonych ogrodów, zapewne niezwykle barwnych.
Mówi się, że był to pierwszy na Dolnym Śląsku barokowy regularny park. Gdy powstał park krajobrazowy, wybudowano w nim szereg budowli ogrodowych jak fontannę, ośmioboczną królikarnię, pawilonik i duży pawilon (grota).
Dawne partery kwiatowe, zastąpiono trawnikami a zachowanemu drzewostanowi nadano bardziej przestrzenny układ.
Odwiedziliśmy w kwietniu 2012r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz