piątek, 1 maja 2020

         MOST NA  GWDZIE





Linię kolejową  Jastrowie - Węgierce oddano do eksploatacji 10 września 1914r. Zadaniem linii była aktywizacja gospodarcza regionu pilskiego.






 Wraz z budową linii, wzdłuż rzeki Gwdy rozwinął się przemysł związany z eksploatacją okolicznych lasów (fabryka tektury w Tarnówce otwarta w 1914r.), przystąpiono również do budowy elektrowni wodnych na rzece.






Nad rzeką zbudowano stalowy, kratownicowy most z dolnym przęsłem parabolicznym. Most przenosił jeden tor kolejowy przez koryto rzeki. 




Aby most wisiał w bezpiecznej odległości od lustra wody, konstrukcję osadzono na betonowych przyczółkach wyłaniających się z wysoko usypanych nasypów.

 





Z żeliwnej tabliczki umieszczonej na przęśle mostu wiadomo, iż stalową konstrukcję w 1914r. przygotowała szczecińska firma "J. Golinow u. Sohn"





W lutym 1945r. most został uszkodzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Kilka miesięcy później linia kolejowa Jastrowie - Węgierce podzieliła los wielu innych linii na ziemiach odzyskanych.





 Szyny, podkłady kolejowe oraz inne elementy zostały rozebrane i wywiezione do Związku  Socjalistycznych Republik Radzieckich.





Z uwagi na trudności związane z demontażem uszkodzony most pozostawiono na zniszczonych podkładach.




Odwiedziliśmy w maju 2020r.

Brak komentarzy: