KAZIMIERZ DOLNY
Zamek w Kazimierzu Dolnym został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku na wzgórzu w pobliżu wieży obronnej, zbudowanej wcześniej, prawdo podobnie na przełomie XIII i XIV wieku za panowania Władysława Łokietka. Obie budowle miały strzec znajdującej się nieopodal przeprawy przez Wisłę na przebiegającym tędy szlaku handlowym i kontrolować płynące Wisłą statki. Jednocześnie zamek pełnił funkcję komory celnej.
Pierwotne zabudowania zamkowe wzniesiono w stylu gotyckim. Była to piętrowa budowa z dwoma czworobocznymi wieżami. W XV stuleciu zamek został powiększony. Dobudowano wówczas dwa skrzydła mieszkalne i ceglaną wieżę.
W latach 1509-1644 warownia kazimierzowska przeszła największe przeobrażenia. Kasztelan krakowski Mikołaj Firlej sfinansował przebudowę zamku w stylu renesansowym. Nadbudowano wówczas skrzydło mieszkalne, wieże zwieńczono attykami i zmodernizowano wnętrza, nadając im charakter rezydencji.
W latach późniejszych zamkiem władali jeszcze Radziwiłłowie, Lubomirscy, Sapiechowie, Sanguszkowie i Czartoryscy. Kres świetności budowli nastąpił w wieku XVII. Zniszczona przez wojska szwedzkie w 1655r., węgierskie w 1657 r. i pożar w 1663 r. zaczęła popadać w ruinę. Jeszcze na początku XVIII wieku za panowania Augusta II Mocnego podjęto próby odbudowy z myślą o utworzeniu tu rezydencji pałacowej, ale planów nie zrealizowano. Postępująca dewastacja spowodowała, że w czasie zaborów władze austriackie nakazały rozebrać zagrożone zawaleniem fragmenty budowli.
Odbudowy zamku już nigdy nie podjęto. Jedynie po II wojnie światowej zabezpieczono pozostałe fragmenty budowli w formie trwałej ruiny i udostępniono do zwiedzania.
Odwiedzono: sierpień 2009
wrzesień 2010r.
maj 2018r.