piątek, 1 sierpnia 2008

Kamienne kręgi

                 KAMIENNE KRĘGI




 Jadąc drogą nr. 11 do Koszalina warto zboczyć nieco z drogi. Niedaleko wsi Grzybnica  należy wypatrywać tablicy informacyjnej kierującej na leśną drogę. Rezerwat położony jest w środku lasu i prowadzi do niego w większości droga gruntowa. Dojeżdżając do końca bez problemu trafiamy na parking dla turystów oraz tablice informacyjne.









Cmentarzysko w Grzybnicy zostało założone w ostatniej ćwierci I wieku naszej ery przez Gotów przybyłych ze Skandynawii. 









Tworzy je 5 kręgów kamiennych, w których odbywały się wiece - tingi i ceremonie obrzędowe oraz cmentarzysko liczące 101 grobów szkieletowych i ciałopalnych.






 


Część grobów oznaczono na powierzchni nagrobkami różnego kształtu brukówi wieńców kamiennych lub kurhanów kamienno- ziemnych, mających analogie w Skandynawii i na cmentarzyskach Pomorza. Groby są wyposażone w przedmioty typowe dla tzw. kultury wielbarskiej (m.in. zapinki, bransolety, części pasa, naczynia),zajmującej w pierwszych wiekach naszej ery teren Pomorza, a od III wieku także wschodnie Mazowsze, Podlasie, Wołyń.






 

Mówi się, że jest to tzw. "miejsce mocy", gdzie w ciszy i na łonie przyrody można oddać się sztuce kontemplacji, połączyć się mentalnie z "matką naturą". Ponoć jest to miejsce o szczególnych właściwościach energetycznych i wiele osób przybywa tutaj naładować swoje akumulatory pozytywną energią. 


Odwiedziliśmy w sierpniu 2008 r.