piątek, 1 sierpnia 2008

Kamienne kręgi

                 KAMIENNE KRĘGI




 Jadąc drogą nr. 11 do Koszalina warto zboczyć nieco z drogi. Niedaleko wsi Grzybnica  należy wypatrywać tablicy informacyjnej kierującej na leśną drogę. Rezerwat położony jest w środku lasu i prowadzi do niego w większości droga gruntowa. Dojeżdżając do końca bez problemu trafiamy na parking dla turystów oraz tablice informacyjne.









Cmentarzysko w Grzybnicy zostało założone w ostatniej ćwierci I wieku naszej ery przez Gotów przybyłych ze Skandynawii. 









Tworzy je 5 kręgów kamiennych, w których odbywały się wiece - tingi i ceremonie obrzędowe oraz cmentarzysko liczące 101 grobów szkieletowych i ciałopalnych.






 


Część grobów oznaczono na powierzchni nagrobkami różnego kształtu brukówi wieńców kamiennych lub kurhanów kamienno- ziemnych, mających analogie w Skandynawii i na cmentarzyskach Pomorza. Groby są wyposażone w przedmioty typowe dla tzw. kultury wielbarskiej (m.in. zapinki, bransolety, części pasa, naczynia),zajmującej w pierwszych wiekach naszej ery teren Pomorza, a od III wieku także wschodnie Mazowsze, Podlasie, Wołyń.






 

Mówi się, że jest to tzw. "miejsce mocy", gdzie w ciszy i na łonie przyrody można oddać się sztuce kontemplacji, połączyć się mentalnie z "matką naturą". Ponoć jest to miejsce o szczególnych właściwościach energetycznych i wiele osób przybywa tutaj naładować swoje akumulatory pozytywną energią. 


Odwiedziliśmy w sierpniu 2008 r. 

niedziela, 11 maja 2008

                                          KÓRNIK 













Początki historii kórnickiego zamku sięgają średniowiecza, gdy właścicielami Kórnika byli Górkowie.



To najprawdopodobniej oni w XIV w. rozpoczęli budowę swojej rodowej siedziby.






 Ukończona około 1430 r. murowana, obronna budowla otoczona była fosą, a dostęp do niej był możliwy jedynie przez zwodzony most oraz opuszczaną kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu.




 W XVI w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym, tak świetnie, iż w 1574r. przyjmowano w nim Henryka Walezego spieszącego na koronację do Krakowa.



 Nowy okres świetności zamku nastąpił w drugiej połowie XVIII w. kiedy jego właścicielką była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Ta światła i gospodarna właścicielka przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej.




 Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził w XIXw. Tytus Działyński. Zaprojektowana przez Karla Friedricha Schinkla, i przebudowana przez miejscowych rzemieślników, neogotycka rezydencja rodu Działyńskich charakterem nawiązuje do budowli obronnych. 



Odwiedziliśmy w maju 2008r. 












i w maju 2018r.

piątek, 2 maja 2008

Łagów

                           ŁAGÓW

 

 

 

 

 

 

 Zamek Joannitów został zbudowany na przesmyku dwóch  jezior Trześniowskiego i Łagowskiego na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody.

 

 

Nad zamkiem góruje wieża warowna.

 

 

 

 

 

 Budowę zamku rozpoczął Zakon Joannitów w 1350 r. Szybko został wzniesiony wysoki czworoboczny budynek o wysokości 12 m, następnie wybudowane zostały mury dookoła zamku ze strzelnicami. Na początku XVI w na rozkaz obecnego komandora  Liboriusa von Schapelowa wybudowano 24 metrową wieżę. Podczas wojen, oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał. W 1810 roku zamek stał się własnością Prus, a potem własnością prywatną.

 



Lokalizacja: województwo lubuskie,  powiat świebodziński, gmina Łagów, na północ od szosy E30, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

Data odwiedzenia maj 2008r.