Ciekawe miejsca


                             CIEKAWE MIEJSCA
W tym miejscu chciałabym opisać ciekawe miejsca odwiedzone "po drodze", znalezione najczęściej przez przypadek.


                 


                              KAMIENNE KRĘGI Jadąc drogą nr. 11 do Koszalina warto zboczyć nieco z drogi. Niedaleko wsi Grzybnica  należy wypatrywać tablicy informacyjnej kierującej na leśną drogę. Rezerwat położony jest w środku lasu i prowadzi do niego w większości droga gruntowa. Dojeżdżając do końca bez problemu trafiamy na parking dla turystów oraz tablice informacyjne.


Cmentarzysko w Grzybnicy zostało założone w ostatniej ćwierci I wieku naszej ery przez Gotów przybyłych ze Skandynawii. Tworzy je 5 kręgów kamiennych, w których odbywały się wiece - tingi i ceremonie obrzędowe oraz cmentarzysko liczące 101 grobów szkieletowych i ciałopalnych. Część grobów oznaczono na powierzchni nagrobkami różnego kształtu brukówi wieńców kamiennych lub kurhanów kamienno- ziemnych, mających analogie w Skandynawii i na cmentarzyskach Pomorza. Groby są wyposażone w przedmioty typowe dla tzw. kultury wielbarskiej (m.in. zapinki, bransolety, części pasa, naczynia),zajmującej w pierwszych wiekach naszej ery teren Pomorza, a od III wieku także wschodnie Mazowsze, Podlasie, Wołyń.
 Mówi się, że jest to tzw. "miejsce mocy", gdzie w ciszy i na łonie przyrody można oddać się sztuce kontemplacji, połączyć się mentalnie z "matką naturą". Ponoć jest to miejsce o szczególnych właściwościach energetycznych i wiele osób przybywa tutaj naładować swoje akumulatory pozytywną energią.

Odwiedziliśmy w sierpniu 2008 r. 


                                        NAŁĘCZÓW

 Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Park Zdrojowy w Nałęczowie. 
Początki Parku Zdrojowego sięgają końca XVIII wieku. Jego założycielem i organizatorem był Stanisław Małachowski.


 Na terenie 25 - hektarowego parku znajduje się Pałac Małachowskich ze wspaniałym rokokowym i późnoklasycystycznym wystrojem, najstarsze zabytkowe sanatorium, Stare Łazienki, Atrium, Termy Pałacowe oraz domki: angielski, grecki i biskupi. Park Zdrojowy przystrojony jest rzeźbami i pomnikami m.in. Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Odwiedzający mogą także skorzystać  z uroków palmiarni, gdzie mogą ugasić pragnienie wodami mineralnymi.
Odwiedziliśmy wrzesień 2010 r.

                  KAZIMIERZ DOLNY 

 Myślę że tego urokliwego miasteczka leżącego nad Wisłą nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy, kto był tu chociaż raz, już zawsze będzie za nim tęsknił. My odwiedziliśmy Kazimierz dwa razy; raz w sierpniu 2009 r.  oraz we wrześniu 2010 roku podczas powodzi i na pewno tam  jeszcze wrócimy...
 
                           SANDOMIERZ
Drugim miastem, które zrobiło na nas ogromne wrażenie jest Sandomierz. Niestety przybyliśmy tam wieczorem i nie udało nam się zobaczyć wszystkich atrakcji. Pomimo tego, miasto to, tak urzekło nas swoim niepowtarzalnym klimatem, że zamierzamy tam wrócić najszybciej jak to będzie możliwe.
            JURAPARK W BAŁTOWIE


 http://www.juraparkbaltow.plJurapark Bałtów to pierwszy park z dinozaurami, jaki powstał w Polsce. Jego lokalizacja jest nieprzypadkowa, park powstał bowiem w miejscu odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów.

Zaginiony Świat Dinozaurów to barwny i tajemniczy spacer ścieżką przyrodniczą, gdzie w otoczeniu wysokich ścian wąwozów możemy zetknąć się z tropami dwumetrowych dryomorfonów. Ich znanymi przedstawicielami są dryozaur i kamptozaur. Obok tych śladów utrwalony jest trop pozostawiony przez drapieżnego dinozaura, potencjalnego prześladowcy spokojnych dryomorfów. Najlepiej zachowany i największy trop w bałtowskim wąwozie pozostawił karłowaty krewniak allozaurów.

                                               ŻYDOWSKI JAR
 
Odwiedziliśmy  sierpień 2009r.
Lokalizacja wieś Bałtów powiat ostrowiecki woj. świętokrzyskie 
                      MROZÓW

 Jadąc drogą z Wrocławia w kierunku Środy Śląskiej w miejscowości Mrozów można zobaczyć przepiękny neogotycki pałac przyciągający wzrok bielą ścian.


 

      Neogotycki pałac w Mrozowie został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Jest to piętrowa, murowana budowla zbudowana na planie kwadratu. W prawym narożniku dostawiono potężną, kwadratową, czterokondygnacyjną wieżę zwieńczoną krenelażem i wieżyczkami.

 

 Pałac nakryty jest niskim, czterospadowym dachem ukrytym za krenelażem wieńczącym elewację. Od strony parku znajduje się balkon z tarasem wsparty na arkadach. Całość otoczona jest niewielkim parkiem krajobrazowym.


 

 Obecnie w pałacu mieści się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych. 

Odwiedziliśmy kwiecień 2012r. 

 

 

                                  BIRÓW 

 

 

 

 

 

 Góra Birów (461 m n,p.m) – wzniesienie znajdujące się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca. Góra posiada charakterystycznie zwieńczenie w postaci niecki otoczonej licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska. 

 

 

 

 

Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu posiadała bardzo dobre cechy obronne. Góra była miejscem osadnictwa wielu różnych kultur.

 

 

 

 Odkryte początki bytności ludzi na Górze Birów sięgają 30 tysięcy lat wstecz, wtedy to łowcy reniferów i niedźwiedzi zakładali swoje łowieckie obozowiska w jaskiniach Góry Birów.

 

 

 

 Oprócz rogowych i krzemiennych narzędzi pozostawili jedne z pierwszych wytworów sztuki dekoracyjnej w postaci poroży renifera zdobionych nakłuwanym ornamentem.

 

 

 

 W tym okresie panowały warunki zbliżone do dzisiejszej tundry. Mijały wieki, a ludzie przybywali w te okolice i odchodzili. Pomiędzy 5000 a 4000 lat temu zadomowili się tutaj na dobre zakładając pierwszą osadę rolników i hodowców.

 

 

 

 Istniały również wtedy m.in. na szczycie Góry Birów warsztaty produkujące siekierki z krzemienia i groty strzał. zabytków zagubionych, czy też pozostawionych przez naszych przodków.

  


Odwiedziliśmy  w lipcu 2010r.

MUZEUM MAZURSKIE W OWCZARNI


W prywatnym muzeum w Owczarni możemy zobaczyć między innymi sprzęty codziennego użytku i narzędzia, jakich niegdyś używali Mazurzy.
  Największą atrakcją jest zachowana czarna kuchnia, w której gotowano na ogniu otwartym.

 

Muzeum w Owczarni to mazurski dom pełen mebli, obrazów, tkanin, naczyń i sprzętów gospodarstwa domowego. 

 

 

 

Zbiory się mieszczą w tzw. czworaku, zbudowanym w poł. XIX w. Jest to część zabudowy majątku ziemskiego położonego nad malowniczą doliną rzeki Guber. 
W sumie w Muzeum zgromadzono około 1 tysiąca eksponatów. 

  

 

 

 

 

                                        RZEŹBY

Nawet nie wiedziałam, że tyle tego się uzbierało...rzeźby drewniane, kamienne, pomniki...z różnych zakątków naszego kraju i nie tylko...


Prześlij komentarz