CIEKAWE MIEJSCA
Jadąc drogą nr. 11 do Koszalina warto zboczyć nieco z drogi. Niedaleko wsi Grzybnica należy wypatrywać tablicy informacyjnej kierującej na leśną drogę. Rezerwat położony jest w środku lasu i prowadzi do niego w większości droga gruntowa. Dojeżdżając do końca bez problemu trafiamy na parking dla turystów oraz tablice informacyjne.
Cmentarzysko w Grzybnicy zostało założone w ostatniej ćwierci I wieku naszej ery przez Gotów przybyłych ze Skandynawii.
Tworzy je 5 kręgów kamiennych, w których odbywały się wiece - tingi i ceremonie obrzędowe oraz cmentarzysko liczące 101 grobów szkieletowych i ciałopalnych.
Część grobów oznaczono na powierzchni nagrobkami różnego kształtu brukówi wieńców kamiennych lub kurhanów kamienno- ziemnych, mających analogie w Skandynawii i na cmentarzyskach Pomorza. Groby są wyposażone w przedmioty typowe dla tzw. kultury wielbarskiej (m.in. zapinki, bransolety, części pasa, naczynia),zajmującej w pierwszych wiekach naszej ery teren Pomorza, a od III wieku także wschodnie Mazowsze, Podlasie, Wołyń.
Mówi się, że jest to tzw. "miejsce mocy", gdzie w ciszy i na łonie przyrody można oddać się sztuce kontemplacji, połączyć się mentalnie z "matką naturą". Ponoć jest to miejsce o szczególnych właściwościach energetycznych i wiele osób przybywa tutaj naładować swoje akumulatory pozytywną energią.
Odwiedziliśmy w sierpniu 2008 r.
NAŁĘCZÓW
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Park Zdrojowy w Nałęczowie.
Początki Parku Zdrojowego sięgają końca XVIII wieku. Jego założycielem i organizatorem był Stanisław Małachowski.
Na terenie 25 - hektarowego parku znajduje się Pałac Małachowskich ze wspaniałym rokokowym i późnoklasycystycznym wystrojem, najstarsze zabytkowe sanatorium, Stare Łazienki, Atrium, Termy Pałacowe oraz domki: angielski, grecki i biskupi.
Park Zdrojowy przystrojony jest rzeźbami i pomnikami m.in. Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.
Odwiedzający mogą także skorzystać z uroków palmiarni, gdzie mogą ugasić pragnienie wodami mineralnymi.
Odwiedziliśmy wrzesień 2010 r.
KAZIMIERZ DOLNY
Myślę że tego urokliwego miasteczka leżącego nad Wisłą nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy, kto był tu chociaż raz, już zawsze będzie za nim tęsknił. My odwiedziliśmy Kazimierz dwa razy; raz w sierpniu 2009 r. oraz we wrześniu 2010 roku podczas powodzi i na pewno tam jeszcze wrócimy...
SANDOMIERZ
Drugim miastem, które zrobiło na nas ogromne wrażenie jest Sandomierz. Niestety przybyliśmy tam wieczorem i nie udało nam się zobaczyć wszystkich atrakcji. Pomimo tego, miasto to, tak urzekło nas swoim niepowtarzalnym klimatem, że zamierzamy tam wrócić najszybciej jak to będzie możliwe.
JURAPARK W BAŁTOWIE
http://www.juraparkbaltow.pl
Jurapark Bałtów to pierwszy park z dinozaurami, jaki powstał w Polsce. Jego lokalizacja jest nieprzypadkowa, park powstał bowiem w miejscu odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów.
Zaginiony Świat Dinozaurów to barwny i tajemniczy spacer ścieżką przyrodniczą, gdzie w otoczeniu wysokich ścian wąwozów możemy zetknąć się z tropami dwumetrowych dryomorfonów. Ich znanymi przedstawicielami są dryozaur i kamptozaur. Obok tych śladów utrwalony jest trop pozostawiony przez drapieżnego dinozaura, potencjalnego prześladowcy spokojnych dryomorfów. Najlepiej zachowany i największy trop w bałtowskim wąwozie pozostawił karłowaty krewniak allozaurów.
ŻYDOWSKI JAR
Odwiedziliśmy sierpień 2009r.
Lokalizacja wieś Bałtów powiat ostrowiecki woj. świętokrzyskie
MROZÓW
Jadąc drogą z Wrocławia w kierunku Środy Śląskiej w miejscowości Mrozów można zobaczyć przepiękny neogotycki pałac przyciągający wzrok bielą ścian.