CZESKIE ZAMKI

              ZAMEK BEZDEZ
Zamek Bezdez jest jednym z najbardziej znanych zamków gotyckich w Czechach. Budowa zamku królewskiego Bezdez rozpoczęła się w 1264 r. za panowania Przemysła Otakara II i zakończyła już po jego śmierci, w 1278 r. Brak zabudowań zewnętrznych wskazuje, iż miała to być przede wszystkim forteca oraz reprezentacyjna siedziba króla.Na szczyt zamkowego wzgórza (604m n.p.m.) wiedzie szlak ze wsi Bezdez. Na początku biegnie wśród urokliwych, częściowo drewnianych domów, a następnie pięknym, głównie bukowym lasem. Dojście do zamku zajmuje pół godziny, głównie po starych kamiennych schodach.

Zamek Bezdez odwiedziliśmy 3 maja 2013r.                     FRYDSTEJN Zamek Frydstejn - ruina średniowiecznego zamku, która stoi na wysokiej ostrodze skalnej. Zachowała się wysoka piętnastometrowa wieża, do której jedyne wejście znajdowało się na poziomie pierwszego piętra, oraz mury wewnętrznego zamku i pozostałości wyciętych w skale komnat. Dzisiaj ruina udostępniona jest turystom. 
Przy zamku,na jednym z ostrych zakrętów znajduje się mały  parking.
Do zamku można dostać się także szlakiem z Malej Skaly z ruin skalnego grodu Vranov - Panteon.

Cena biletu 60 koron. Odwiedziliśmy 2 maja 2013r.

                         SLOUP


 Sloup to niewielkie miasteczko w północnych Czechach.  Jedną z największych jego atrakcji turystycznych są usytuowane na malowniczej skale ruiny średniowiecznego zamku obronnego. 

 Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to wykute w skale groty zapewniały mieszkańcom schronienie. Na uwagę zasługuje potężny siedmiometrowy skalny wyłom przypominający swoim kształtem dzwon.
W kolejnych stuleciach warownia skalna była sukcesywnie rozbudowywana i powiększana.
Ciężki okres w dziejach warowni nastąpił w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), kiedy to przechodzące tędy wojska szwedzkie doszczętnie ją zniszczyły.Pod koniec XVII wieku z polecenia Hrabiego Ferdynanda Hrozanta Kokorzowa zamek został odbudowany w barokowym stylu. Miejsce to zostało także przystosowane przez miejscowych pustelników do obsługi przybywających tu coraz liczniej pielgrzymek. Powstał wtedy też barokowy kościół oraz taras widokowy.
Na początku XVIII wieku zamek przeszedł w ręce członków szlachetnej rodziny Kinskich. Dokonali oni kilka kolejnych modernizacji i zmian w bryle warowni. Wybudowany został wtedy m in. szlachecki ermitaż.Po II wojnie światowej zamek wraz z całym majątkiem przeszedł na własność państwa. Obecnie udostępniony dla turystów, stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.Odwiedziliśmy 3 maja 2013r.
Cena biletu 60 koron 
Parking obok zamku 30 koron.         BENESOV NAD PLOUCINI


Zamek Benesov rozłożony za narożnikiem rynku, składa się z dolnego i górnego zamku oraz rozciągającego się na tyłach parku. 
Z obiektem związany jest miśnieński ród Salhausenów, który przybył do Czech w 1515r. W latach 20 XVI stulecia niejaki Friedrich von Salhausen w ciągu trzech lat zbudował tu swoją siedzibę, górny zamek.

Dwadzieścia lat później powstał dolny zamek, w którym zamieszkał syn Friedricha; Hans, a później jego dwaj synowie Antoni i Wolf. w 1578 Wolf wzniósł Wolfuv palac.   


Obecnie wnętrza wszystkich trzech obiektów służą jako muzeum.
Dolny zamek to ładna przysadzista budowla ze szczytami w kształcie oślich pleców i czworoboczną wieżyczką z blaszanym szpikulcem.


Obok stoi wysoki Wolfuv palac z wieżyczką niemal identyczną jak zamkowa. Powyżej wznosi się górny zamek smuklejszy z trzema różnymi wieżami. 
Za część kompleksu można też uznać renesansowy kościół Narodzenia NMP,  na prawo od górnego zamku z czworoboczną masywną wieżą.  Odwiedziliśmy 4 maja 2013r.
                   ZAKUPY


Zamek zbudował w 1541 r. Zdislav Berka z Dube. W 1847 r. stał się własnością Ferdynanda I, którego po abdykacji otrzymał go jako letnią rezydencję.

 Powstały wowczas m.in. piękne malowidła, odnowione też kaplicę którą przyozdobiły freski i rzeźby.


 Do obiektu przylega taras u podnóża którego rozpościera się zadbany ogród francuski i park krajobrazowy.

 Podstawę tarasu zdobi rząd rzeźb przedstawiających miedzy m.in. sceny damsko-męskie.


 Odwiedziliśmy 3 maja 2013r.                  LEMBERK

Pierwszym znanym właścicielem zamku był Havel, mąż św. Zdzisławy i prawdopodobnie to on w XIII w. wzniósł na wzgórzu twierdzę.
Z pierwotnego zamku do dziś pozostała m.in. dolna część wysokiej walcowatej wieży. 


W połowie XVI w. zamek przebudowano w wygodniejszym do mieszkania stylu renesansowym. Z tych czasów pochodzi m.in. Bajkowa Sala. 
 Odwiedziliśmy 3 maja 2013r.
                           DECIN

Zamek wzniesiono w XVII i XVIII w. w stylu barokowym na miejscu XIII - wiecznej twierdzy króla Wacława III. 
W 1835 r. w rezydencji gościł Chopin, skomponował tu walca A-dur. 
Od 1968 r. zamek pełnił funkcję koszar Armii Czerwonej, która opuściła go zaledwie kilkanaście lat temu, pozostawiając budowlę w częściowej ruinie. 

Dużą atrakcją jest rosarium; piękne nie tylko ze względu na kwiaty, lecz także na barokowe rzeźby i zachwycające widoki. Od wschodniej strony wieńczy go belweder; pawilon z rozbudowanymi schodami i tarasami zdobiony rzeźbami antycznych bogów.

 Roztacza się stąd widok na stojący poniżej XVII - wieczny barokowy kościół Krzyża Świętego. Obie budowle do dziś łączy wsparty na filarach kryty korytarz. 
 Odwiedziliśmy 4 maja 2013r.


                    FRYDLANT
Na szczycie bazaltowego wzgórza w parku ponad miastem wznosi się zamek. Jego pierwowzór powstał w XIII w. Liczni właściciele dokonywali licznych przeróbek, toteż dzisiejszy zamek łączy mnóstwo rozmaitych form architektonicznych.
Najstarszym elementem jest cylindryczna wieża tzw. Indica, w dawnych czasach służąca jako latarnia.


 Odwiedziliśmy 12 listopada 2011r.                       FALKENSTEJN
 Zamek Falkenstejn został prawdopodobnie założony pod koniec XIII w. jako zamek obronny. Usytuowany jest na piaskowcowych skałach, droga na górny poziom zamku prowadzi szczelinami między skałami. W środku wysokości na skalnym występku w załomie, znajduje się studnia wydrążona na planie okręgu. Na górnym poziomie zamku znajduje się obszerna wnęka w skale z wyciosanym oknem oświetlającym wnętrze, która łączy się z sąsiednim pomieszczeniem z niszą w skale, służącym dawniej jako zamkowa kaplica.
 Zabudowania zamku spoczywały na drewnianych belkach zamocowanych w wykutych w skale otworach, oraz wykorzystano naturalne występy i płaskie powierzchnie skały. Wejście na górny poziom zamku umożliwiał system schodów, który zaczynał się wysoko nad poziomem. Dostęp do poziomu schodów umożliwiały drabiny, które w czasie ataku wroga były wciągane na wyższy poziom zamku.

Droga do zamku, na początku łagodna, kończy się bardzo stromym podejściem. 

 
Odwiedziliśmy 4 maja 2013r.
                             GRABSTEJN
 Grabstejn jest jednym z najstarszych grodów w północnych Czechach. W miejscu pierwotnego grodziska został wybudowany gródek królewski, który od roku 1256 r. znalazł się w posiadaniu Donínów.

 Gródek był w okresie późniejszym przebudowany w stylu renesansowym i poszerzony o tak zwany Dolny zamek, który jest dzisiaj wykończony w stylu empirowym. Gród Grabstejn został założony w XIII wieku. W okresie późniejszym był wielokrotnie przebudowywany, w wyniku czego zamek zmienił swój charakter stając się wygodną siedzibą.
 Odwiedziliśmy 3 maja 2013r.
                                      HRUBY ROHOZEC Zamek Hrubý Rohozec wzniesiony został w drugiej połowie XIII wieku na polecenie przedstawiciela staroczeskiego rodu Markvartic. Warownia położona jest na stromiej skarpie w zachodniej części Turnova nad prawym brzegiem Izery.
  Na początku XVII wieku zamek został rozbudowany w stylu renesansowym a swój obecny kształt uzyskał podczas ostatniej przebudowy która miała miejsce w 1822 roku. Wtedy też zasypano otaczającą zamek fosę, zlikwidowano most zwodzony a wokół budowli stworzony angielski park z grotą nad skalnym urwiskiem. 
Po wojnie w zamku utworzono muzeum i udostępniono go dla odwiedzających. W trakcie wizyty obejrzeć możemy m.in. małą i dużą bibliotekę z galerią portretów właścicieli, pokój jadalny w postaci sali rycerskiej, oraz oraz ekspozycję mieszkań szlacheckich i sztuki meblarskiej.

 Odwiedziliśmy 2 maja 2013r.                          STVOLINKY

Zamek ten, znaleźliśmy po drodze.  Szukam informacji o tym obiekcie ale niestety nic nie mogę znaleźć.

                               SVOJKOV  Gród Svojkovski pochodzi prawdopodobnie z początku XIV wieku.


 Zbudowany  został na 20 metrowym stożkowym wzgórzu. Przy jego budowie wykorzystano podłoże skalne, a niektóre części grodu zostały wyciosane bezpośrednio w skale.

 Wysokość skały umożliwiła budowę w trzech piętrach, schody wiodły po ścianach zewnętrznych. 


 Od 1381 roku  właścicielami grodu byli panowie z Chlumu. Najbardziej znaną osobistością tego rodu został Jan z Chlumu, zwany Kepka. Ten wraz z Vaclavem z Dube towarzyszył Mistrzowi Janowi Husowi na sobór do Konstancji.


  W XVI wieku gród podupadł. W 1590 roku drewniana część grodu została zburzona i spalona. W 1650 roku  nowi właściciele rozpoczęli budowę małego barokowego zamku u podnóża wzgórza, na którym stał gród. 


 Odwiedziliśmy 3 maja 2013r.

                             SYCHROV  Piękny, barokowy zamek, zbudowany został w miejscu średniowiecznej fortecy przez Lamotta z Frintrop w 1693 r. - cesarskiego żołnierza, zasłużonego w tłumieniu czeskiego powstania przeciw Habsburgom.

 Zamek przeżywał swój największy rozkwit w XIX wieku, kiedy jego właścicielem został Karol Alain Rohan, który emigrował z kraju po Wielkiej Rewolucji Francuskiej i w służbie monarchii austriackiej uzyskał tytuł księcia oraz stopień marszałka.
 Nowi właściciele, wywodzący się z bardzo starego francuskiego rodu, znacznie rozbudowali zamek w bardzo dekoracyjnym stylu romantyzmu historycznego.


 Wyposażyli też z przepychem komnaty, ozdabiając je bogatą galerią obrazów oraz założyli rozległy angielski park krajobrazowy. Wtedy też przebywał tu często sławny czeski kompozytor Antonin Dvorak, który znajdował tu inspirację dla swych dzieł. Sala poświęcona pamięci A. Dvoraka przypomina tutejsze pobyty kompozytora.

 Obecnie Sychrov z przebogatym wyposażeniem wnętrz, wspaniałym parkiem angielskim oraz licznymi, kojarzącymi się z Francją pamiątkami (w zamku znajduje się największa kolekcja francuskich portretów w Europie Środkowej) stanowi dużą atrakcję dla zaglądających tu turystów.


 Z parkiem sąsiaduje malownicza dolina Mohelki. Ciekawe są sztuczne ruiny - tzw. Zamek Artura. Przez jego bramę przechodzi dróżka prowadząca nad rzekę.
 Odwiedziliśmy 2 maja 2013r.


                 VELKY VALTINOVZamek był pierwotnie twierdzą z 1395r. W 1600 r. Adam Blekta przebudował twierdzę na renesansowy pałac. Następnie w 1729 roku  został  przebudowany w stylu barokowym.


  W drugiej połowie XX w. zamek był wykorzystywany w przemyśle.    Po pożarze w 1983 roku  zamek popadł w ruinę.  
Odwiedziliśmy 3 maja 2013r. 

                         TOLSTEJN 
 Zamek Tolstejn to malownicze ruiny średniowiecznej warowni, położone w północnej części Gór Łużyckich.


 
 Wzniesiony został w drugiej połowie XIII wieku i stanowił jeden z elementów warownych fortyfikacji Zittau.
 

 Od XIV wieku zamek stanowił własność szlacheckiego czeskiego rodu Wartenberków.


 


Warownia została spalona w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) i od tego czasu opuszczona zaczęła popadać w ruinę.Obecnie ruiny zamku udostępnione są dla zwiedzających a z jego murów rozpościera się malownicza panorama okolicy oraz widok na górę Jedlową (trzeci najwyższy szczyt w masywie Gór Łużyckich w paśmie Sudetów Zachodnich).


Odwiedziliśmy 4 maja 2013r. 


                          VALDSTEJN
 Najstarszy zamek Czeskiego Raju, zbudowany został w 1260 roku. 
 Po wojnach husyckich zamek stał się przez pewien czas siedzibą rycerzy rabusiów. Około 1582 r. zamek został opuszczony i popadł w ruinę. Dopiero w okresie baroku obiekt został ponownie zagospodarowany i stał się znanym celem pielgrzymek.

 Wtedy też zbudowano dwa kamienne mosty z galerią barokowych rzeźb oraz kaplicę św. Jana Nepomucena. Gotycki zamek leży w bliskim sąsiedztwie Hruboskalskiego skalnego miasta.

 Odwiedziliśmy 2 maja 2013r
Zamki, których nie udało nam się odwiedzić z powodu :

piątku(czynny tylko w soboty i niedziele)

         ZAMEK MAŁA SKAŁA

braku czasu (do zamku trzeba dojść pieszo ok. 5 km. tak poinformowali nas miejscowi) 

            ZAMEK RALSKO  

     MNICHOVO HRADISTE

Historia zamku związana jest z rodem Valdštejnów, w których posiadaniu był od roku 1623 aż do roku 1945.

Do dzisiejszego kształtu był przebudowany w latach 1697-1700 przez włoskiego architekta Marka Antonia Canevalla, który dobudował później także kolejne budynki.
 Sala terenna jest dziełem Mikuláša Raimimondiego i pochodzi z roku 1711. W rozległym parku znaleźć można stajnie końskie, oranżerie oraz pawilon ogrodowy.


W skład zespołu wchodzi także klasztor kapucyński z kościołem Trzech Króli oraz kaplica św. Anny. 


W kaplicy są złożone szczątki Albrechta z Valdštejna, wojewody frýdlanskiego, sławnego wodza z wojny trzydziestoletniej. 

Odwiedziliśmy 3 maja 2014r.

                           ICZYN


Jičín - niewielkie, 17-tysięczne, ale bardzo malownicze, historyczne miasteczko, zasłynęło głównie jako miejsce, w którym dzieje się akcja bajki o rozbójniku Rumcajsie.  Pierwszy odcinek został nadany przez czeską telewizję 5 listopada 1967 r. 


Zły hrabia, przeciwnik dobrego rozbójnika to nikt inny tylko hrabia Albrecht z Valdstejna, do którego należał kiedyś cały Jicin.

W centrum miasta znajduje się rynek, do którego wiedzie droga  pod wieżą-bramą,  zbudowaną w II poł. XVI w. z szarego piaskowca.


 Na jej szczyt (zegarowa wieża ma 52 m. wysokości) można się wspiąć po 156-u stopniach, żeby podziwiać okoliczne widoki.


 Rynek otaczają kamienice z podcieniami, w pastelowych kolorach, trzy z nich zachowały gotycki charakter, pozostałe pochodzą z okresu renesansu i baroku.                         ZAMEK  Na początku XVII w. powstała dwupiętrowa renesansowa rezydencja z arkadowym dziedzińcem. 
Wkrótce potem budowlę uszkodził wybuch prochu strzelniczego. Kolejny właściciel hrabia Vaáldštejn dobudował do niej nowe, barokowe skrzydło i dziś znana jest już jako pałac Valdštejna. Obecnie jest to siedziba miejskiego muzeum.
  Albrecht Wenzel Wallenstein uczynił Jičín swoją siedzibą w roku 1624
i to jemu Jičín zawdzięcza największy rozkwit.
   Przebudował on cały układ ulic, postawił szereg nowych budynków, założył kolegium jezuickie, starał się stworzyć tu seminarium oraz biskupstwo.
 Wallenstein zbudował też wspomniany wyżej, stojący przy Jičinským rynku pałac.

 Pałac ten ma trzy wewnętrzne dziedzińce ale za czasów Wallensteina mówiono, że Jičinský rynek jest w zasadzie czwartym pałacowym dziedzińcem.


 Było w tym sporo prawdy ponieważ w okresie kiedy hrabia Wallenstein przebywał w pałacu towarzyszył mu dwór liczący ponad 800 ludzi i 1000 koni. 


 Odwiedziliśmy 3 maja 2014r.

              Prześlij komentarz