wtorek, 16 lipca 2013

                         KURZĘTNIK


Zamek w Kurzętniku to dawna obronna siedziba kapituły chełmińskiej,powstała na szczycie wydłużonego wzniesienia,zlokalizowanego na lewym, południowym brzegu doliny rzeki Drwęcy. 





Szczyt wzgórza wznosi się około50 metrów nad dnem doliny.
Murowany zamek zbudowano zapewne około połowy XIV W., po najeździe litewskim w 1331r.


W 1414r. zamek wojska polskie, po 1454r. zdobyłi go i spalili Krzyżacy. W 1466r. został przyłączony do Polski. Kolejne zniszczenia spowodowali Szwedzi w 1656r. Podupadłe zabudowania były odtąd rozbierane. Prace zabezpieczające podjęto dopiero w latach 60 XX w.





W skład zamku wchodził, położony w części południowej jednotraktowy dom główny z przyległym dziedzińcem otoczonym murem obronnym wspartym w południowych narożnikach skarpami.






To zwarte założenie miało kształt prostokąta o wymiarach 25 x 28 m. Był to zapewne budynek wielokondygnacyjny. Parter zajmowała czeladź: kucharz, klucznik, piekarz, strażnicy i posługacze. 





Pierwsze piętro było mieszkalne i wchodziło się do niego przez zewnętrzne, otwarte schody. Na najwyższej kondygnacji mieściły się spichlerze zapełnione żywnością i paszą. Od północy do głównego domu przylegała przestrzeń międzymurza osłonięta murem obronnym.




Ku północy rozciągało się trapezoidalne przedzamcze o długości ok 60 m. Przy jego krótkiej kurtynie północnej wznosił się prostokątny, wieżowy dom mieszkalny (13 x 8m) W dłuższych odcinkach murów obwodowych usytuowano dwie wieże obronne - od wschodu 8x8 od zachodu 8x10m.




Główny wjazd poprzedzony mostem na suchej fosie, znajdował się od południa. Całe założenie miało długość ok 110m i szerokość ok 42m. zaś w części zachodniej zwężało się do 17m.







Odwiedziliśmy w lipcu 2013r.

Brak komentarzy: