czwartek, 2 maja 2013

Chojnów

                  CHOJNÓW


Zamek książęcy był jedną z rezydencji Piastów Legnicko-Brzeskich.
 Został zbudowany na miejscu grodu kasztelańskiego, którego istnienie potwierdza dokument z 1292 roku. Obiekt był odgrodzony murem obronnym, a u jego podnóża płynęła Młynówka, wpadająca dalej do rzeki Skory. 



Młynówka została obmurowana w 1875 r. Wydzielenie zamku murem z organizmu miejskiego spowodowane było zamiarem zabezpieczenia siedziby władzy w przypadku konfliktów księcia z mieszczanami.
 Nie ominęły zamku pożary w latach 1428 i 1510, o czym informują zapiski w kronice miasta. Decyzję o przebudowie i rozbudowie zniszczonej ogniem książęcej rezydencji podjął w latach 1546 - 1547 książę legnicki Fryderyk III.




 Wzniesiono zamek renesansowy o trzech skrzydłach ustawionych wzajemnie pod kątem rozwartym. Z tej budowli nie zachowało się skrzydło płd.-wschodnie ani część obecnego skrzydła frontowego - południowego (portal znajdował się w środku fasady). 





Po kolejnych pożarach, w nadającej się jeszcze do użytkowania części zamku, urządziły swe pomieszczenia zarządzające miastem władze pruskie.





 W roku 1831 zamek nabyły na własność władze miejskie. Dokonywane przez kolejnych właścicieli przeróbki odbiły się ujemnie na zachowaniu pierwotnego, renesansowego charakteru wnętrz. 





Po 1945 roku zdewastowany i opuszczony zamek został odbudowany z inicjatywy społeczeństwa. W ten sposób uratowano od ostatecznego zniszczenia cenny pomnik renesansowej sztuki.




 Odbudowę prowadzono w latach 1957 - 1595 przeznaczając zamek na Muzeum Regionalne. W roku 1962 prowadzono w obrębie zamku prace wykopaliskowe. Z gruzowiska wydobyto niespodziewanie interesujące pamiątki: skorupy naczyń stołowych i kuchennych oraz 13 kafli całych lub częściowo zniszczonych. 




Zachowany do czasów dzisiejszych fragment zamku to budowla dwuskrzydłowa, dwukondygnacyjna, przykryta stromym dachem.





 W fasadzie frontowej zachowała się renesansowa, niezwykle cenna dekoracja portalu i obramień okiennych, wykonana w piaskowcu w 1547 roku.





 Nad portalem znajduje się szeroki fryz, w którym umieszczono popiersia: fundatora - księcia Fryderyka III legnickiego i jego żony Katarzyny. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Regionalne.





Odwiedziliśmy w maju 2013r.


Brak komentarzy: